Wybór sukienki na przyjęcie weselne to jedna z trudniejszych rzeczy i wcale mnie to nie dziwi. Idąc na przyjęcie chcemy wyglądać pięknie. Często w naszych głowach pojawia się przeświadczenie, że im większe i bardziej wystawne wesele, tym droższa musi być nasza kreacja. Która, o zgrozo, zwykle okazuje się być tylko na jeden wieczór. Zanim przedstawię swoje tegoroczne faworyty sukienek na wesele, chciałabym podzielić się tym, co ma u mnie wpływ na wybór odpowiedniej kreacji.

Jednym z ważniejszych aspektów jest dla mnie model, który nawet po kilku latach nie będzie jak wyciągnięty z szafy prababci. Dobrany odpowiednio do naszej sylwetki podkreśli nasze atuty i doda nam pewności siebie. Całe szczęście, etap kupna sukienek najmodniejszych w danym sezonie mam już za sobą. I dobrze. Te zwykle modne są znacznie krócej niż byśmy chciały. Ja za to staram się wybierać proste modele bez zbędnych aplikacji, te zdarza się, że są trudne w utrzymaniu. Nie bez znaczenia jest też dla mnie kolor, który dopasowuję do swojej garderoby unikając tym samym dodatkowych wydatków, których powodem zwykle jest brak butów w odpowiednim kolorze czy torebki. I oczywiście, bez printów proszę. Te zwykle ujmują całej kreacji na elegancji, nie bez powodu Leonardo da Vinci mówił „Prostota jest szczytem wyrafinowania”.

Prostota szczytem wyrafinowania

Leonardo da Vinci

Cena nie zagwarantuje Ci dobrej zabawy.

Jest jeszcze w naszych głowach błędne przekonanie, że im droższe ubrania będziemy nosić, tym lepiej będziemy wyglądać. A te może być krzywdzące zarówno dla naszego portfela jak i dla nas. Mam wrażenie jakby to przekonanie zyskało na sile w momencie poszukiwań kreacji na większą okoliczność. Mniejsze znaczenie ma cena, większe efekt WOW. Nierzadko zdarza się, że za sukienkę „na jedno wyjście” jesteśmy w stanie zapłacić więcej niż za ubrania, które są z nami aż do znoszenia. Coraz częściej staram się sama sobie tłumaczyć czy konkretny zakup mi się „zwróci”? Czy wydane 900 zł na odjazdową sukienkę na jeden wieczór jest tego warte? Czy lepiej poszukać czegoś bardziej uniwersalnego w tej cenie z możliwością wykorzystania w przyszłym czasie? 

Jakość ponad wszystko? 

Odnośnie tego co wypływa na jakość odzieży pisałam już wcześniej (możecie zobaczyć tutaj). I tak jak uważam, że powinniśmy wybierać tylko jakościowe tkaniny. Tak też tkaniny wykonane z poliestru również mogą być dobrej jakości, a na widok poliestru na metce nie powinnyśmy od razu skreślać konkretnej rzeczy. Tym bardziej jeśli jest w naszym wymarzonym modelu, idealnie skrojonym pod nas. Poliester jest najczęstszym i najtańszym z materiałów wykorzystywanych do produkcji tkanin takich jak szyfon, organza, satyna czy nawet krepa. A te są idealnym wyborem jeśli chodzi o sukienki koktajlowe i okolicznościowe. Oczywiście, chciałabym mieć w swojej szafie same naturalne tkaniny. A sukienki z wykonane jedwabiu kuszą swoim luksusem, to pomimo tego wolę oprzeć się możliwości niejedzenia przez trzy dni. Tym bardziej, kiedy wiem, że spędzi ona  większość swojego życia na wieszaku niż na mnie.

W jednej sukience na kilka wesel?

Jedna kreacja nie równa się jedno wyjście. W naszych kobiecych głowach, często pojawia się myśl, że nie powinnyśmy pokazywać się ponownie w identycznej stylizacji. I naprawdę, nie wiem skąd to się bierze. Czy jest coś złego w pójściu na różne wesela w tej samej sukience? Może zamiast kupować kolejną sukienkę na jedno wyjście warto odkurzyć tę, którą już masz w szafie? Przecież i tak nikt nie będzie pamiętał jak byłaś ubrana na weselu dwa lata temu. 

Przy wyborze sukienki na wesele nie warto kierować się wysoką ceną, bo ta napewno się nie zwróci, jeśli tylko kreacja będzie stricte na jeden wieczór. A to na co powinniśmy zwrócić największą uwagę to model, nasza wygoda oraz to czy czujemy się w nim dobrze. Poniżej prezentuję przykłady ponadczasowych modeli sukienek. W zestawieniu znajdziecie sukienki produkcji polskich marek oraz z sieciówek. Każde zdjęcie jest odnośnikiem na stronę konkretnego sklepu.

Polskie marki


sukienka na wesele
sukienka na wesle
sukienka na wesele
sukienka na wesele
sukienka na wesele
sukienka na wesele

SieciówkiNa brak eleganckiej, okolicznościowej stylizacji też coś mam…