O marce Veja cały świat dowiedział się w 2018 roku. Kiedy to Meghan Markle założyła jedne ze sneakersów podczas wizyty na Igrzyskach Invictus w Australii. Od tamtego czasu coraz więcej sławnych osobistości wybiera sneakersy tej marki. Nic w tym dziwnego. Buty Veja cechują się dużą ponadczasowością i uniwersalnością. Idealnie pasują do letniej sukienki, blazera i jeansów, a nawet do bardziej eleganckich stylizacji. Nie bez powodu z roku na rok stają się coraz modniejsze.  Obuwie Veja jest tworzone w myśl slow-fashion. Ich twórcy pytają czy to są kolejne buty dla których powinnyśmy „tracić głowę” i kupować każdy kolejny model? Oraz czy faktycznie potrzebujemy aż tylu par obuwia? Czy zamiast 5 par butów nie lepiej zainwestować w dwie, wygodne i porządnie wykonane z naturalnych surowców? I najważniejsze, co w tych butach tak wyjątkowego, że nagle stały się tak uwielbiane?

Buty Veja – ponadczasowy ideał? 

Swoje pierwsze buty Veja kupiłam stosunkowo niedawno. Mogliście zobaczyć je tutaj. To co mnie w nich najbardziej zauroczyło to ponadczasowy, minimalistyczny model bez głośno krzyczącego logo. Zdecydowałam się na model Esplar z delikatnie wyszytym logiem w kolorze butów. I tutaj muszę się przyznać, że decydując się na obuwie Veja nie wiedziałam nic o tej marce. Oczywiście przed zakupem sprawdziłam z czego są one wykonane, to już weszło mi w nawyk w czasie zakupów. Bardzo ważne dla mnie było, żeby były one wykonane ze skóry, a wyściółka nie była z niczego innego jak z naturalnego materiału. A podeszwa? Wydawać by się mogło, że podeszwa to podeszwa i nie robi ona żadnej różnicy jeśli mowa o sneakersach, no jednak nie. 

Buty veja

Zacznijmy od bawełny

Tkaniny i sznurówki wykonane są z bawełny organicznej, która wytwarzana jest przez rolników w Brazylii i Peru. Marka współpracuje bezpośrednio z producentami bawełny organicznej oraz stowarzyszeniami tamtejszych rolników. Tutaj odrazu nasuwa się myśl „świetny pomysł, marka więcej na tym zaoszczędza”. Ale to nie marka tutaj oszczędza, a producenci zarabiają więcej. Średnio Veja płaci producentom za bawełnę dwukrotność jej ceny rynkowej. Celem jest jeszcze większe wsparcie regionalnych dostawców i polepszenie ich standardów życia. 

B-mesh, a plastikowe butelki z recyklingu

Veja jest marką, która jako pierwsza stworzyła sneakersy w całości wykonane z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. A do wyprodukowania jednej pary butów Veja potrzeba tylko trzech plastikowych butelek. Co ciekawe obuwie wykonane z B-mesh’u cechuje się lekkością, wysoką przepuszczalnością powietrza oraz wodoodpornością.

buty VEJA
esplar veja
ekologiczne obuwie

Skóra naturalna i jej wegańska alternatywa

Jeśli mam wybierać buty, zawsze wybiorę te skórzane. Skóra naturalna cechuje się lepszą trwałością oraz wygodą podczas użytkowania. Obuwie skórzane jest o wiele łatwiejsze w odnowieniu niż te wykonane z surowców sztucznych tym samym służy ono przez dłuższy czas. Veja wykorzystuje skóry z certyfikowanych garbarni należących do grupy Leather Working Group. Marka ma w swojej ofercie również modele wykonane ze skóry wolnej od chromu, ChromeFree. Poddaje się ją innowacyjnemu procesowi

garbowania, w czasie którego nie są wykorzystywane żadne niebezpieczne chromy, metale ciężkie ani kwasy. Tym samym unikając substancji szkodliwych dla zdrowia oraz środowiska naturalnego.

Po pięciu latach pracy nad badaniami oraz rozwojem Veja wynalazła C.W.L. wegański materiał pochodzenia biologicznego, który jest idealną alternatywą dla skóry naturalnej. C.W.L. to tkanina bawełniana pokryta powłoką wykonaną na bazie kukurydzy. 

VEJA - Esplar

Kauczukowiec brazylijski 

W czasie kiedy wszystkie inne marki sneakersów wykorzystują kauczuk syntetyczny, Veja wykorzystuje naturalny. Wytwarzany jest on z gumy pozyskiwanej z dziko rosnących drzew kauczukowca brazylijskiego w Amazonii. Dodatkowo płaci ona swoim dostawcom trzykrotność ceny rynkowej lateksu amazońskiego. W celu zapewnienia godziwych warunków życia dla dostawców, tym samym podnosząc wartość gospodarczą lasu Amazońskiego i po części go chroniąc. 

Veja zauważyła, że około 70% ceny markowych sneakersów to koszt reklamy, nie ich produkcji. Marka Veja w całości zrezygnowała z reklamowania swojego obuwia. Nie ujrzymy ich na bilboardach, w reklamach, czy sponsorowanych postach influencerów. Wyprodukowanie jednej pary obuwia w zgodzie ze środowiskiem kosztuje od pięciu do siedmiu razy więcej w porównaniu do sneakersów innych popularnych marek. Unikając kosztów reklamy Veja może sprzedawać wysokiej jakości, ekologiczne obuwie, które kosztuje tyle samo co sławne modele gigantów. 

ootd#7

Markę Veja można określić jako idealną. Tworzy swoje produkty w zgodzie ze środowiskiem w całkowitej transparentności. Jest etyczna i nastawiona na rozwój oraz wsparcie regionalnych producentów aniżeli zyski. Buty Veja produkowane są w Brazylii z bardzo dużym naciskiem na wysoki standard socjalny oraz jakość wykonania. Ich modele są minimalistyczne i ponadczasowe, a głównym celem marki jest tworzenie obuwia, które będzie służyło przez kilka dobrych lat. 

…głównym celem marki jest tworzenie obuwia, które będzie służyło przez kilka dobrych lat.

Decydując się na obuwie tej firmy i wiedząc o niej to co już wiem. Mam poczucie jakbym dokładała swoją cegiełkę do czegoś, co choć w najmniejszym stopniu wpłynie pozytywnie na naszą planetę, środowisko oraz czyjeś życie. Nie ujmując tym samym na mojej wygodzie i stylu. I oczywiście, nie są to buty, które musisz kupić już teraz. Są to buty, które powinnaś kupić w momencie kiedy już będziesz potrzebować nowych, wygodnych, wysokiej jakości sneakersów. Wykonanych z materiałów naturalnego pochodzenia, przez pracowników zatrudnionych na dobrych warunkach. Otrzymujących odpowiednie wsparcie oraz godziwe wynagrodzenie za swoją pracę.

Zostaw komentarz

1 komentarz