Wigilia i Święta Bożego narodzenia są dla mnie momentem, w którym uświadamiam sobie, że kolejny rok już prawie za mną. Dla mnie to moment spotkań z bliskimi oraz czas intensywnych rozmyślań. Zastanawiając się nad tym, czego chciałabym sobie życzyć w tym roku, zaczęłam analizować swój cały poprzedni rok. Rok który był bogaty w wiele nowych doświadczeń. Nie wiem czego mogłabym sobie życzyć w tym roku, wiem natomiast czego życzyłabym sobie rok temu. 

Nie bój się popełniać błędy

Pierwszą z tych najważniejszych rzeczy byłaby świadomość, że każdy ma prawo popełniać błędy. I ja też. Do pewnego momentu w swoim życiu nie pozwalałam sobie na popełnianie błędów. Co nie oznacza, ze ich nie robiłam. Ich skutek był zupełnie inny niż powinien. Zamiast z każdego z nich wyciągać wnioski i po prostu iść dalej, kończyłam z wyrzutami sumienia i myślowym biczowaniem siebie, że postąpiłam tak a nie inaczej, tym samym obwiniając siebie o to, że coś mi najzwyczajniej w świecie, nie wyszło. Rok temu mogłam sobie po prostu powiedzieć, żeby mniej się bać. Nie bez powodu mówi się, że strach ma wielkie oczy. Nasza wyobraźnia powstrzymuje nas przed czymś co bardzo często nie jest takie straszne, jakie wydawało się nam na samym początku. W moim przypadku

życzenia świąteczne

strach powstrzymywał mnie przed robieniem tego, nad czym zastanawiałam się przez dłuższy czas. I nie robiłam tego z obawy przed oceną, żartami ze mnie i moich pomysłów. I nie mówię, że dzisiaj nie mam obaw i już niczego się nie boję. Wciąż uczę się radzić sobie z lękiem i przyznam, że idzie mi coraz lepiej. 

Głupotą nie jest popełnianie błędów, tylko uparte w nich trwanie.

Przemysław Żarski
życzenia świąteczne

Staraj się nie oceniać…

Nikt z nas nie lubi być oceniany. A strach przed oceną bardzo często powstrzymywał mnie przed wychodzeniem przed szereg. Przed mówieniem otwarcie mojego zdania w obawie przed osądem i oceną, która mogłaby mnie zranić. Przez długi czas obawiałam się tego co kto powie, co kto pomyśli kiedy zrobię to czy tamto. Nie wiedziałam skąd we mnie taki strach. Strach, który bardzo mnie ograniczał.

Dopiero na terapii doszłam do tego, że mój strach przed oceną jest spowodowany tym, że sama oceniam. Dzisiaj mogę powiedzieć, że oceniałam. I wydawać by się mogło, że to zmiana do wprowadzenia od zaraz. No nie do końca, od dziecka wszyscy jesteśmy oceniani, w szkole, w domu i uczymy się robić to samo w stosunku do innych, a co najgorsze w stosunku do samych siebie. I mogę powiedzieć, że w tym byłam najlepsza, w krytykowaniu samej siebie oraz wszystkiego co robiłam. Schematy, których jesteśmy uczeni przez lata, ciężko porzucić w ciągu jednego dnia.

Zawsze możesz zmienić zdanie.

Ostatnim ważnym życzeniem byłaby możliwość dawania sobie przyzwolenia na zmianę zdania. Czego również nauczyłam się w ciągu ostatniego roku. I wciąż się tego uczę. Do pewnego momentu w swoim życiu, byłam konsekwentna we wszystkim. Jeśli powiedziałam A, to musiałam powiedzieć B. Nawet wtedy kiedy po pewnym czasie nie do końca zgadzało się to z moimi przekonaniami, bądź czas pokazał, że mogłabym zrobić to zupełnie inaczej lub w ogóle tego nie robić. Sama nie wiem dlaczego w tamtym czasie nakładałam na siebie taką presję. I zmuszałam siebie do robienia czegoś na co zgodziłam się pod wpływem emocji, a po przemyśleniu tego na spokojnie nie potrafiłam odmówić. Bo uważałam, że muszę być stanowcza i konsekwentna, bo przecież nie wolno mi było zmienić zdania. 

życzenia świąteczne

Czasami warto zmienić zdanie.

To znaczy, że człowiek myśli.

John Marsden

Rok 2021 był bogaty w wiele nowych doświadczeń i życiowych nauk. Najważniejszą z nich jest strach, który kreowany był i jest przeze mnie samą. A im mniej uwagi poświęcam swoim lękom, tym szybciej stają się one ulotne. Mogłabym napisać, że to samo tyczy się popełniania błędów. Wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas ma prawo do popełniania błędów. I tylko to w jaki sposób przyjmujemy je do siebie ma największe znaczenie. W końcu to my sami tworzymy swoje demony…

Zostaw komentarz

 • Żaklina
  20 grudnia, 2021

  Myśle, że to bardzo dobre postanowienia na mój Nowy Rok + takie mega „Meh”! 🙂

  • Olga
   20 grudnia, 2021

   Ciii! 🤫 postanowienia noworoczne są już passé 😂

   • Olga
    20 grudnia, 2021

    Swoją drogą, wiedziałaś o tym, że krytykowanie i ocenianie samej siebie to w pewnym sensie bycie Januszem z Łomży? Tylko to już taki wyższy level moja droga.

    • Żaklina
     20 grudnia, 2021

     No to zdecydowanie nie chce być Januszem w przyszłym roku i kolejnym, i kolejnym 😅